‚Reanimator podwórkowy’ to projekt zrealizowany w ramach stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Bielawie w 2015 roku.

malowanie kredą na chodniku

Co robiliśmy i dla kogo?

Kreatywne warsztaty podwórkowe, wykorzystujące różne techniki twórcze, przede wszystkim: upcycling, makietowanie i przestrzenne konstrukcje. Zabawy na osiedlowych placach zabaw skierowane były do dzieci (i ich rodziców) mieszkających na największych osiedlach w Bielawie.

Po co to wszystko, czyli jaki był cel przedsięwzięcia?

Przede wszystkim miała to być dobra zabawa. Dla dzieci, rodziców, mieszkańców osiedli. Jak nazwa mówi, zajęcia miały „reanimować” przestrzeń osiedlową, czyli zachęcić ludzi do wyjścia z domu i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu,  integrując się tym samym z sąsiadami. Twórcze zajęcia miały na celu rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej, umiejętności manualnych i twórczego myślenia.

Cele dodatkowe:

  • wspieranie i promowanie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, przestrzennej i ekologicznej w najbliższym środowisku życia jakim jest podwórko, umożliwiające zwiększenie aktywności pozaszkolnej dzieci,
  • rozwijanie w dzieciach wrażliwości na jakość otaczającej przestrzeni, zwrócenie uwagi na względność kryteriów estetycznych oraz akceptacja różnorodności ocen, postaw etycznych i społecznych w stosunku do napotkanych zjawisk, zrozumienie uwarunkowań środowiska zamieszkania.

Co konkretnie robiliśmy?

Każde spotkanie miało inny temat. Choć zajęcia na różnych podwórkach wyglądały nieco inaczej (szyte były na miarę osób, które w nich uczestniczyły i ich możliwości),  wszędzie rozkładaliśmy koce, graliśmy we własnoręcznie robione gry, budowaliśmy konstrukcje, domy, upiększaliśmy miejskie budowle, projektowaliśmy place zabaw.

Wszystkie wykorzystane techniki i pomysły można ponownie wypróbować z dziećmi w domu czy na podwórku. W lecie, czy zimie. Wkrótce szczegółowo powiem Wam o tym, jak to zrobiliśmy i co jest niezbędne, aby podobnie bawić się samemu. Póki co, zobaczcie kilka zdjęć jak to wszystko wyglądało w praktyce…

kartonowe roboty

upcycling z dzieckiem

zabawy z dzieckiem na dworze

zabawy z kartonu

gry podwórkowe

domino diy

zabawy podwórkowe

bańki mydlane

chrupki play mais